Jak zostać instalatorem fotowoltaiki i uzyskać certyfikat UDT? Montowanie instalacji fotowoltaicznej nie jest tak proste, jakby się mogło wydawać. Ale jak wszyscy dobrze wiemy, teoria nie zawsze idzie w parze z praktyką. Instalacje fotowoltaiczne generują prąd o dużej mocy i napięciu. Łączenie wszystkich modułów w niewłaściwy sposób może spowodować pożar, zwarcie czy tzw. łuk elektryczny. Czasami ludzie, którzy nie posiadają odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, podejmują się montażu takiej instalacji. Takie działanie prowadzi do błędnego podłączenia instalacji i stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia.
Duża liczba instalacji fotowoltaicznych znajduje się na dachach budynków. Monter systemów fotowoltaicznych naraża się na ryzyko upadku z dużej wysokości.
Spis treści
Jakie uprawnienia powinien posiadać Monter instalacji fotowoltaicznych.
Aby w ogóle zacząć myśleć o jakimkolwiek montażu systemów fotowoltaicznych, monter musi posiadać kwalifikacje elektroenergetyczne tzw. uprawnienia SEP. Każda praca przy urządzeniach elektrycznych wymaga podstawowych uprawnień. Jeśli instalator ma samodzielnie montować instalację PV, musi posiadać uprawnienia SEP G1 z zakresu “E” – eksploatacja. Te kwalifikacje upoważniają montera do pracy przy urządzeniach elektrycznych. Czyli podłączeniu wszystkich modułów wykonywanej instalacji i na tym kończy się jego zakres obowiązków.
W przypadku osób, które taką instalację chciałby oddać do użytku wymagane są dodatkowo uprawnienia SEP G1 z zakresu “D” – dozór.
Czy to wystarczy aby zostać instalatorem fotowoltaiki?
Uprawnienia SEP to tylko wierzchołek góry lodowej w przypadku otrzymania tytułu certyfikowanego instalatora systemów fotowoltaicznych.
Przyszły fachowiec w zakresie montażu PV posiada uprawnienia do pracy na wysokości, aby zapewnić bezpieczeństwo, zachować środki ochrony indywidualnej i przestrzegać zasad BHP. Przyszły profesjonalny instalator przystępuje do kursów akredytowanych przez Urząd Dozoru Technicznego, gdzie zdobywa wiedzę teoretyczną i praktyczną m.in. z montażu, projektowania, serwisowania i instalacji systemów fotowoltaicznych. Po ukończeniu takiego kursu, może przystąpić do egzaminu przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego (UDT) z zakresu PV.
Certyfikat UDT montera instalacji fotowoltaicznych daje szereg nowych możliwości
- Instalacja systemów fotowoltaicznych na terenie całej Unii Europejskiej przez okres 5 lat;
- Udział w przetargach na montaż instalacji PV;
- Możliwość przeprowadzenia montażu systemów fotowoltaicznych dofinasowanych z środków krajowych oraz unijnych np. “Mój Prąd”, “Czyste Powietrze“.
Dodatkowym czynnikiem, który nie jest wymagany, ale również świadczy bardzo dobrze o certyfikowanym instalatorze jest nieustanne poszerzanie swojej wiedzy i umiejętności poprzez wszelkiego rodzaju szkolenia produktowe organizowane przez producentów poszczególnych podzespołów fotowoltaiki.