Instalator systemów fotowoltaicznych to profesjonalne szkolenie dla osób chcących rozpocząć działalność w branży odnawialnych źródeł energii. Dostarcza uczestnikom niezbędnej wiedzy i umiejętności. Otwiera drogę do przystąpienia do egzaminu UDT. Umożliwia uzyskanie certyfikatu UDT.
Uczestnicy szkolenia zapoznają się z przepisami krajowymi. Poznają polskie normy dotyczące stosowania i wykorzystywania fotowoltaiki. Następnie omawiają podstawowe właściwości fizyczne i zasadę działania systemów fotowoltaicznych. W tym budowę i działanie ogniw słonecznych, rodzaje ogniw i modułów fotowoltaicznych oraz rodzaje systemów fotowoltaicznych. Omawiają również akumulatory w autonomicznych systemach
Instalator systemów fotowoltaicznych – dobór i projektowanie systemów.
Kolejnym etapem szkolenia Instalator systemów fotowoltaicznych jest omówienie zasad doboru/projektowania systemów fotowoltaicznych. Uczestnicy dowiadują się, jak wybrać odpowiednie rozwiązania techniczne. Poznają sposoby pozyskiwania i przetwarzania danych pogodowych oraz jak projektować autonomiczne systemy fotowoltaiczne. Omawiają również kwestie podłączenia systemu fotowoltaicznego do sieci energetycznej oraz polskie normy i specyfikacje techniczne związane z grupą techniczną.
Następnie uczestnicy przechodzą do części szkolenia poświęconej montażowi i regulacji instalacji systemów fotowoltaicznych. Omawiają takie zagadnienia jak plan instalacji, narzędzia i wyposażenie do montażu. Zasady praktyczne wykonywania instalacji, dobór i wymiarowanie przewodów oraz kabli. Konfigurowanie i uruchamianie systemów fotowoltaicznych oraz współpraca z akumulatorami w systemach autonomicznych. Omawiają również ograniczenia przyjęć, instalację odgromową oraz instalację uziemienia, montaż systemów fotowoltaicznych zintegrowanych z budynkiem i konstrukcjami budowlanymi i systemów niezintegrowanych, analizę typowych błędów montażowych oraz warunki odbioru i dokumentacji technicznych instalacji.
Kolejnym etapem szkolenia Instalator systemów fotowoltaicznych jest omówienie wydajności systemów fotowoltaicznych. Uczestnicy dowiadują się o charakterystykach prądowo-napięciowych modułów, punkcie mocy maksymalnej oraz czynnikach mających wpływ na wydajność pracy instalacji. Omawiają również ocenę pracy systemu – porównanie złożonych i rzeczywistych parametrów pracy instalacji. Ostatnim etapem szkolenia są czynności związane z modernizacją i utrzymaniem systemów fotowoltaicznych. Uczestnicy dowiadują się o programie utrzymania, analizie typowych błędów związanych z modernizacją i równie ważne utrzymaniem instalacji w należytym stanie technicznym, rodzajach typowych zakłóceń i awarii systemów fotowoltaicznych oraz monitoringu właściwości systemu fotowoltaicznego.
Szkolenie Instalator systemów fotowoltaicznych kończy się panelem dyskusyjnym, podczas którego uczestnicy mogą zadawać pytania i dzielić się swoimi doświadczeniami. Podsumowując po ukończeniu szkolenia uczestnicy mają możliwość przystąpienia do egzaminu UDT. Egzamin po jego zdaniu daje prawo do uzyskania certyfikatu UDT potwierdzającego ich kwalifikacje w zakresie instalacji i utrzymania systemów fotowoltaicznych. Szkolenie to jest doskonałą okazją dla osób chcących poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności w zakresie fotowoltaiki oraz przede wszystkim dla tych, którzy chcą rozpocząć karierę w tej branży.