fbpx
Jak zostać certyfikowanym instalatorem systemów fotowoltaicznych

Jak zostać certyfikowanym instalatorem systemów fotowoltaicznych

0 Komentarzy

Wykonanie prawidłowego montażu instalacji fotowoltaicznej nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać. Jednak jak dobrze wiemy teoria nie zawsze idzie w parze z praktyką ? instalacje fotowoltaiczne generują prąd o dużej mocy i napięciu a nieprawidłowe połączenie wszystkich modułów może doprowadzić m.in. do pożaru, zwarcia czy tzw. łuku elektrycznego.  Zdarzają się sytuacje kiedy za taką instalację biorą się osoby, które nie mają wystarczającej wiedzy i doświadczenia co skutkuje wadliwym podłączeniem instalacji i stwarza bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia.

Ważną kwestią, którą łatwo można zauważyć jest również fakt, że duża liczba instalacji fotowoltaicznych prowadzona jest na dachach budynków gdzie monter systemów fotowoltaicznych jest narażony na upadek z dużej wysokości.

JAKIE UPRAWNIENIA POWINIEN POSIADAĆ MONTER INSTALACJI FOTOWOLTAICZNYCH

Aby w ogóle zacząć myśleć o jakimkolwiek montażu systemów fotowoltaicznych, monter musi posiadać kwalifikacje elektroenergetyczne tzw. uprawnienia SEP. Jest to podstawowy wymóg związany z jakąkolwiek pracą przy urządzeniach elektrycznych.

Jeżeli mamy przeprowadzić sam montaż instalacji PV to tutaj od instalatora będą wymagane uprawnienia SEP G1 z zakresu „E” – eksploatacja. Te kwalifikacje upoważniają montera do pracy przy urządzeniach elektrycznych czyli podłączeniu wszystkich modułów wykonywanej instalacji i na tym kończy się jego zakres obowiązków.

W przypadku osób, które taką instalację chciałby oddać do użytku wymagane są dodatkowo uprawnienia SEP G1 z zakresu „D” – dozór.

CZY TO WYSTARCZY ABY ZOSTAĆ CERTYFIKOWANYM INSTALATOREM INSTALACJI FOTOWOLTAICZNYCH?

Uprawnienia SEP to tylko wierzchołek „góry lodowej” w przypadku otrzymania tytułu certyfikowanego instalatora systemów fotowoltaicznych.

Ze względów bezpieczeństwa wskazanym jest również  posiadanie przez przyszłego fachowca w zakresie montażu PV uprawnień do pracy na wysokości ze względu na zachowanie środków ochrony indywidualnej oraz przestrzegania zasad BHP.

Kolejnym krokiem powinno być przystąpienie do kursów akredytowanych przez Urząd Dozoru Technicznego gdzie przyszły profesjonalny instalator zdobędzie wiedzę teoretyczną i  praktyczną m.in. z montażu, projektowania, serwisowania, instalacji systemów fotowoltaicznych. Ukończenie takiego kursu umożliwia przystąpienie do egzaminu przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego (UDT) z zakresu PV.  

Pozytywny wynik egzaminu otwiera przed już certyfikowanym monterem instalacji fotowoltaicznych szereg nowych możliwości takich jak:

  • Instalacja systemów fotowoltaicznych na terenie całej Unii Europejskiej przez okres 5 lat;
  • Udział w przetargach na montaż instalacji PV;
  • Możliwość przeprowadzenia montażu systemów fotowoltaicznych dofinasowanych z środków krajowych oraz unijnych np. „Mój Prąd”, „Czyste Powietrze”.

Dodatkowym czynnikiem, który nie jest wymagany, ale również świadczy bardzo dobrze o certyfikowanym instalatorze jest nieustanne poszerzanie swojej wiedzy i umiejętności poprzez wszelkiego rodzaju szkolenia produktowe organizowane przez producentów poszczególnych podzespołów fotowoltaiki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.