Co to jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy

Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS)  umożliwia uzyskanie pracownikom i pracodawcom funduszy m.in. na kursy i egzaminy. Finanse pochodzące z Krajowego Funduszu Szkoleniowego są dostępne we wszystkich województwach, więc mogą się o nie starać  prywatne firmy, fundacje, organy samorządowe oraz wszystkie jednostki sektora publicznego. Podstawowym wymogiem na podstawie którego możemy się starać o środki z KFS jest zatrudnienie minimum jednego pracownika na umowę o pracę (wymiar etatu nie ma znaczenia).

WARUNKI DOFINASOWANIA Z
KRAJOWEGO FUNDUSZU SZKOLENIOWEGO

Z KFS mogą skorzystać zarówno pracownicy oraz pracodawcy. Aby zakwalifikować się do programu KFS należy:

  • zatrudniać minimum jednego pracownika na umowę o pracę (wymiar etatu nie ma znaczenia).
  • spełniać warunki minimum jednego priorytetu podczas przyznawania środków KFS w bieżącym roku kalendarzowym
  • być zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, bez względu na wymiar etatu.
  • poziom dofinasowania dla mikroprzedsiębiorstw wynosi 100%
  • poziom dofinasowania dla pozostałych przedsiębiorstw wynosi 80%
  • wysokość dofinansowania na jedną osobę w 2022 roku może wynosić ponad 16 000 złotych.

GDZIE OTRZYMAM INFORMACJE O NABORZE ZE ŚRODKÓW KRAJOWEGO FUNDUSZU SZKOLENIOWEGO

Aby otrzymać dofinansowanie z Krajowego Funduszu Szkoleniowego należy skontaktować się z Powiatowym Urzędem Pracy (PUP) właściwym dla adresu siedziby przedsiębiorstwa. Bardzo ważne jest aby wiedzieć wcześniej o ogłoszonym naborze ponieważ bardzo często trwają one tylko kilka dni, a w przypadku dużego zainteresowania mogą pojawić się tylko raz w danym roku kalendarzowym.

Aby być na bieżąco z naborami w Twoim powiecie i nie przegapić naboru możesz zapisać się poprzez formularz i być na bieżąco ze wszystkimi ogłoszonymi dofinasowanymi w Twoim regionie.

KTO MOŻE SKORZYSTAĆ Z KRAJOWEGO FUNDUSZU SZKOLENIOWEGO

  • Pracodawca zatrudniający minimum jednego pracownika na umowę o pracę;
  • Pracownik zatrudniony na umowę o pracę;

JAK UZYSKAĆ DOFINASOWANIE NA SZKOLENIA Z KRAJOWEGO FUNDUSZU SZKOLENIOWEGO Z ON-ECO

KROK 1

ZGŁOŚ SIĘ DO NAS – uzyskasz informacje dotyczące najlepszej opcji dofinasowania dla Ciebie. W przypadku KFS każdy z urzędów może mieć indywidualne ustalenia dotyczące dofinansowania szkoleń.

KROK 2

WYBIERZ SZKOLENIE KTÓRE CIĘ INTERESUJE – najlepszym rozwiązaniem będą szkolenia, które rozpoczynają się dopiero za miesiąc. Wynika to z przygotowania niezbędnej dokumentacji pod dotację i oczekiwanie na rozpatrzenie wniosku przez Urząd Pracy, który może trwać nawet 30 dni.

KROK 3

PRZYGOTOWANIE WNIOSKU – razem z naszym zespołem specjalistów ds. pozyskiwania dotacji pomożemy Ci przygotować odpowiednie dokumenty do złożenia wniosku w wyznaczonym przez PUP terminie

KROK 4

DECYZJA Z PUP – Powiatowy Urząd Pracy na rozpatrzenie wniosku ma około 30 dni. Zdarza się jednak czasami, że ten okres może się wydłużyć. W przypadku pozytywnej decyzji wnioskodawca podpisuje umowę z PUP. Kwota uzyskana z dotacji przelewana jest na konto bankowe wskazane we wniosku KFS.

KROK 5

ROZLICZENIE DOFIANSOWANIA KFS – wraz z zakończonym szkoleniem pomożemy Ci przygotować niezbędną dokumentację w celu jak najszybszego rozliczenia dofinansowania.

TERMINY NABORÓW W KRAJOWYM FUNDUSZU SZKOLENIOWYM

Nabory w KFS ogłaszane są od kilka razy w roku. W przypadku dużego zainteresowania w danym powiecie może okazać się, że taki nabór zostanie ogłoszony tylko raz. Średni czas oczekiwania na nabór w Krajowym Funduszu Szkoleniowym może wynosić od 3 do nawet 6 miesięcy. Dlatego nawet jeśli w tym momencie nie jesteś zainteresowany szkoleniami warto złożyć wniosek, a szkolenie zrealizować w późniejszym czasie.