Audyt energetyczny, jak uniknąć błędów i oszczędzać na kosztach remontów
0 Komentarzy
Program Czyste Powietrze jest jednym z największych programów dotyczących efektywności energetycznej w Polsce. Jego celem jest poprawa jakości powietrza poprzez redukcję emisji CO2 i innych zanieczyszczeń, a jednym z najważniejszych elementów tego programu jest audyt energetyczny. Dzięki niemu można poznać rzeczywisty stan budynku i określić, jakie inwestycje w efektywność energetyczną są potrzebne. Jednak nie wszyscy wiedzą, jak przygotować się do audytu energetycznego, jakie dokumenty będą potrzebne i jakie błędy unikać. W tym artykule przedstawimy najważniejsze informacje na temat audytu energetycznego w ramach programu Czyste Powietrze.
Przed przystąpieniem do audytu energetycznego warto się dobrze przygotować, aby audytor miał łatwy dostęp do wszystkich potrzebnych dokumentów. Przede wszystkim należy zebrać wszystkie dokumenty dotyczące budynku, takie jak plany budynku, umowy o nabycie nieruchomości, dokumenty dotyczące pozwolenia na budowę i użytkowania, protokoły odbioru budynku, dokumentację dotyczącą instalacji, rachunki za energię, faktury za remonty, kosztorysy itp. Warto również przygotować listę pytań, które chcielibyśmy zadać audytorowi, aby otrzymać jak najwięcej informacji na temat naszego budynku i ewentualnych prac, które będą potrzebne.
Audyt energetyczny w ramach programu Czyste Powietrze obejmuje szereg badań i analiz mających na celu ocenę efektywności energetycznej budynku oraz określenie koniecznych prac remontowych. W skład audytu energetycznego wchodzą:
Badanie stanu technicznego budynku – audytor dokonuje oględzin budynku i sprawdza jego stan techniczny, w tym stan izolacji termicznej, stan okien i drzwi, instalacji grzewczej, wentylacyjnej i elektrycznej, a także systemów zarządzania energią.
Analiza rachunków za energię – audytor analizuje rachunki za energię z poprzednich lat i porównuje je z danymi dotyczącymi zużycia energii w danym budynku, aby określić, jakie koszty generuje zużycie energii.
Testy i pomiary – audytor dokonuje pomiarów zużycia energii oraz przeprowadza testy, aby ok