Amerykański producent modułów fotowoltaicznych i deweloper projektów PV Sunpreme poinformował o zrealizowaniu największej na świecie farmy solarnej bazującej na dwustronnych modułach fotowoltaicznych.

Sunpreme podaje, że we wschodniej części USA oddał do użytku farmę fotowoltaiczną o mocy 12,8 MW, którą skonstruowano w oparciu o technologię modułów dwustronnych (ang. bifacial).

Ashok Sinh, szef amerykańskiej firmy, wymienia korzyści, które będą się wiązać z zastosowaniem modułów w technologii dwustronnej – w porównaniu do tradycyjnej technologii modułów jednostronnych.

– Różnice skutkują trzema wyjątkowymi korzyściami, na które zwracają uwagę klienci: większą mocą, większymi uzyskami energii w warunkach gorszego światła oraz niższymi kosztami produkcji energii – zapewnia.

Amerykańska firma podaje, że dzięki wykorzystaniu dwóch stron modułów, uzysk energii zwiększa się w zależności od rodzaju powierzchni, na której umieszczono moduły, od 10 do 30 proc. w porównaniu do modułów jednostronnych. Sunpreme podkreśla ponadto korzystny współczynnik temperatury wynoszący +/-0.28 %/C, który dodatkowo wpływa na relatywnie lepsze uzyski energii.

Amerykański producent postawił na produkcję modułów dwustronnych w technologii amorficznej. Sunpreme oferuje moduły w wariantach o mocy (w warunkach STC) 320 W (60 ogniw) 390 W (72 ogniwa) oraz 510 W (96 ogniw), o sprawności rzędu ok. 19 proc.

Źródło: gramwzielone.pl

on-eco.pl