Upływają kolejne terminy przyjęcia ustawy o odnawialnych źródłach energii, a projekt ustawy nawet nie trafił do parlamentu.

Pod koniec 2012 roku wydawało się, że ustawa o OZE wejdzie w życie na początku 2013 roku. Kolejne deklaracje rządu i Ministerstwa Gospodarki tylko upewniały przedsiębiorców z branży OZE, że wejście ustawy w życie jest niezagrożone.

Jednak rząd nie wywiązał się z obietnic i ustawa początkiem 2013 roku nie została wprowadzona. Nowy szef Ministerstwa Gospodarki Janusz Piechociński, który zastąpił Waldemara Pawlaka zapewniał, że ostateczny projekt zostanie zaakceptowany przez Rząd i trafi do parlamentu do końca pierwszego kwartału 2013 roku. Jest to kolejna obietnica, z której rząd nie wywiązał się.

Obecnie mamy do czynienia z kryzysem w branży energii odnawialnej. Brak ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii tylko pogarsza sprawę, a kryzys uderzył już nawet w rynek zielonych certyfikatów.

Sprawę wdrożenia ustawy o OZE skomplikowała sprawa z pozwem Unii Europejskiej. UE wniosła pozew przeciwko Polsce za brak wdrożenia regulacji o OZE. Regulacje te miały być zaimplementowane do grudnia 2010 roku. W takiej sytuacji Rząd postanowił ratować się małym trójpakiem energetycznym, dzięki któremu Polska ma szansę na uniknięcie europejskich kar.

Mały trójpak jednak nie zawiera w sobie nowego wsparcia dla OZE i raczej nie poprawi sytuacji polskiego rynku energii odnawialnej. Na prawdziwe zmiany przyjdzie nam poczekać do dużego trójpaku energetycznego, który zawiera również ustawę OZE.

Obecnie sytuacja wygląda tak: Rząd zapowiedział, że zajmie się ustawą OZE po wprowadzeniu małego trójpaku energetycznego, który według rządu zostanie przyjęty w połowie roku 2013r.

W nowym projekcie ustawy OZE możemy spodziewać się zmian w porównaniu z ostatnim projektem ustawy z października 2012 roku. Ulec zmianie mają poziomy wsparcia, określane przez tzw. współczynniki korygujące wartość zielonych certyfikatów dla poszczególnych rodzajów OZE. Poziomy wsparcia jakie będą funkcjonować po wejściu ustawy to dla inwestorów, przedsiębiorców bardzo ważna wiadomość.

W tym tygodniu Janusz Pilitowski z Ministerstwa Gospodarki zapowiedział, że nowy projekt ustawy ma zostać opublikowany i skierowany do parlamentu po zakończeniu prac nad małym trójpakiem.

Niestety dopóki rząd nie weźmie się poważnie do pracy nad ustawą o OZE kryzys w branży będzie się pogłębiał, a każdy miesiąc bez ustawy to duże straty dla inwestorów i przedsiębiorców.

www.on-eco.pl